Facebook Goodreads Instagram

Co je horší než smrt?


Polámané panenky, jsem uviděla v práci, kde jsem kolem nich chodila dost často. Když jsem si pak přečetla anotaci, řekla jsem si, že tuhle knihu musím mít. A samozřejmě po několika dnech jsem si ji opravdu koupila.
Jako první mě zaujala obálka. Je jednoduchá, ale přitom vypovídá hodně a jde z ní tak trochu strach. Po anotaci jsem věděla, že tohle je můj šálek kávy, nebo spíš čaje v mém případě. 

Kniha je thriller o sériovém vrahovi, který ovšem své oběti nezabíjí. Dělá jim mnohem horší věc. Lobotomii. Tady zjistíte, co je horší než smrt. Když zůstanete naživu ale přijdete o celou svou osobnost a celý život jste pak odkázání na pomoc někoho jiného. Jste doslova jako polámaná panenka. Pojmenování knihy je tedy víc než výstižné.
Když se pak v knize objeví specialista, který pomáhá policii v řešení tohoto záhadného případu a který navíc měl za otce sériového vraha, který byl popraven za své činy, okamžitě si řeknete, že tohle si musíte přečíst.Já jsem se do knihy začetla okamžitě a kdybych nemusela do práce a do školy, tak bych ji z ruky nepustila dokud bych ji nepřečetla, klidně na jeden zátah. 
Opravdu dobře se čte, nejsou tu žádné složité výrazy, které by vás otravovali a hlavní postava Jeffersona Wintera je opravdu hezky napsaná. Má ten správný postoj drsňáka, kterému pravidla moc neříkají. Kdyby nekouřil na každém kroku, je mi ještě sympatičtější, ale tak asi to patří k tomu povolání.
Zkrátka, je to klasika, ale zároveň je to nová klasika. Není jako většina knih o podobných sériových vrazích, protože v tomto případě se ani nedá moc o vrahovi mluvit. Vždyť svoje oběti nezabil.
Je to něco starého v novém kabátu, který se hodně povedl, je luxusní a ušitý na míru všem milovníkům dobré kriminálky. 

Maličko mě kniha zklamala, a to zejména po shlédnutí recenzí, kde mnoho lidí říkalo, že kniha je opravdu drsná a podobně. Ano, námět je opravdu až nelidský (která kriminálka má ale lidský námět, že?), vrah, který vlastně nevraždí, ale vyrábí lidské schránky. Ano, je to z pohledu čtenáře možná drsnější. Z recenzí jsem však nabyla dojmu, že kniha je bude drastická a nechutná, že bude obsahovat příšerné opisy mučení. Popravdě, kdyby se tohle v knize vyskytovalo, dostala by o hvězdičku navíc. Tak trochu jsem po těch recenzích čekala trochu víc. Nevím, možná jsem tyhle částí vypustila, ale opravdu mi tam nic nepřišlo drsného z pohledu těch vražd (pomineme-li způsob "vražd" a vůbec tuhle psychickou stránku).


Kniha se zaměřovala  spíš na tu pocitovou a psychickou stránku, než tu drsnou a hnusnou, kde by se popisovalo mučení. Asi je to dobře, protože takhle kniha nabrala o něco jiný rozměr než klasická detektiva se spoustou krve a řezání a kusů těla.

Určitě knihu doporučuji všem, kteří mají rádi krimi, thrillery, sériové vrahy a geniální vyšetřovatele, kteří se nikdy nemýlí.

Nakonec snad už jen vyslovím naději v překlad dalších knih v sérii s Jeffersonem Winterem a budu se těšit na další případy.

Četli jste Polámané panenky? Nebo se chystáte? Anebo vás vůbec nezaujala?

Komentáře

 1. Četla jsem celkem nedávno, taky mě trošku zklamala, protože jsem četla i napínavější knihy. Ale moc se mi líbila, takže se těším na další knihy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že je u nás přeloží co nejdřív :) Jsem na ně opravdu zvědavá.

   Vymazat

Okomentovat

Thank you for your comment!