Facebook  Goodreads  Instagram

Ukrýva sa pod posteľou

Báli ste sa strašidiel pod posteľou? Tu sa určite báť budete. Nahá mŕtvola s vrecom na hlave. Udusená. Erika Fosterová sa po hlave vrhá do ďalšieho prípadu, kde spolu obete nemajú nič spoločné. Ale je to naozaj tak?


Na Nočný lov som sa tešila od chvíle, kedy som sa na konci Dívky v ledu dočítala, že bude pokračovanie. Hneď ako vyšiel som ho musela mať. Kniha sľubuje skvelý príbeh, preniknutie do súkromia postáv a kruté vraždy.

Robert Bryndza to proste vie. Mladý Brit, ktorý sa priženil na Slovensko k svojmu manželovi a jeho rodine. Slovenské korene prestupujú aj knihou, kde má práve hlavná postava série slovenský pôvod a pochádza z Nitry. Po Dívke v ledu, ktorá sa ihneď stala bestsellerom, prišiel s Nočným lovom. A dočkáme sa aj ďalších dielov, ktorých zatiaľ v origináli vyšli štyri a onedlho by mal vyjsť tretí diel, Temná voda, aj u nás.
Vraždy, ktoré spolu nesúvisia a nie je možné určiť vrahov motív. Do tohto prípadu sa opäť po hlave vrhá detektív šéfinšpektor Erika Fosterová. Opäť budeme svedkami porušovania pravidiel, mocenských bojov o povýšenie aj medzi kolegami. Prvou obeťou je lekár, ktorého nájdu priviazaného k posteli, nahého a s vreckom na hlave. Neskôr objavia ďalšiu mŕtvolu a vyzerá rovnako ako tá prvá. Motív a prepojenie však nikde nie je. Medzi tým zisťujeme, že vrah svoje obeti sleduje a čaká na vhodný moment. Dejom sa prelína aj línia chatových príspevkov Nočného vtáka, ktorého rozhovory sú prinajmenšom čudné. Čo majú spoločné samovražedné vrecko, lekár či podivná chatovacia miestnosť?

Každopádne kniha má spád. Je napísaná pútavým štýlom s trochou toho britského humoru a irónie. Od Dívky v ledu sa autor viac zameral na postavy a ich psychológiu. Je tak lepšie vidieť, že aj policajti a detektívi sú len ľudia, ktorý majú vlastné problémy. Vzťahy sú tu tiež lepšie prepojené ako tomu bolo u Dívky v ledu.
Nie je žiadne tajomstvo, keď poviem, že vraha odhalíte už na začiatku knihy (v polovici najneskôr vám to dôjde). Autor sa skôr zameral na to, aký má motív a čo ho k tomu všetkému viedlo. Zvrat prichádza a odchádza. Občas aj skôr akoby ste čakali.
Príbeh má rovnakú kostru ako predchádzajúci diel, avšak deju to neuberá. Dej je napínavý a kniha sa číta naozaj sama. Má spád a svižnosť, ale nemôžete čakať nejakú veľkú akciu. Aj tak je to však ďalší super počin a za mňa aj celkom dobrá séria, teda zatiaľ.Mňa kniha bavila o niečo menej ako Dívka v ledu práve kvôli tomu skorému vyzradeniu vraha, takže mi aj motív došiel skoro a preto som si to neužila tak, akoby som možno chcela. Napriek tomu musím knihu pochváliť a odporučiť. Určite si prečítam aj ďalšie diely.
Nočný lov zaujme každého, kto má rád britské detektívky, hľadanie motívu a trochu toho britského humoru. Má v sebe prvky thrilleru, takže sa nudiť určite nebudete, najmä ku koncu je to zaujímavé. Určite si ju môžu prečítať aj „sviatočný“ čitatelia, keďže nie je nijako náročná. Super bude ako u vody, v záhrade, vo vlaku alebo len tak doma v posteli. Plusom je aj to, že nie je povinné čítať prvý diel, aby ste pochopili ten druhý. Ale určite odporúčam aj ten.


Dajte mi vedieť ako sa vám páčil druhý diel detektívky s Erikou Fosterovou alebo či sa ho chystáte čítať.

Komentáře